Zapytani, od jakich trzech rzeczy ludzie na całym świecie są najbardziej uzależnieni, odpowiemy: od alkoholu i narkotyków. A co umieścimy na trzecim miejscu? No właśnie, większość z Was będzie miała problem, podpowiem Wam, to cukier. Cukier, ale nie cukier w czystej postaci dodawany do herbaty, kawy czy ciasta. To cukier rafinowany, który Dr. William Coda Martin sklasyfikował jako truciznę, ponieważ jest on pozbawiony swoich sił witalnych, witamin i substancji mineralnych. To cukier, którego nie widzimy, zawarty w większości produktów, t.j. płatki śniadaniowe, jogurty, napoje gazowane, soki, batony, chleb, a nawet  ketchup. Czytaj uważnie etykiety i wystrzegaj się produktów zawierających syrop fruktozowy, glukozowy czy melasę, bo cukier uzależnia.

JAK CUKIER WPŁYWA NA ORGANIZM?

Cukier ma działanie zbliżone do działania używek. Dostarczany do organizmu pobudza produkcję dopaminy i serotoniny, które poprawiają stan naszego samopoczucia. A co jeśli w organizmie występuje nadmiar cukru? Wtedy zaburzona zostaje praca receptorów, które odpowiedzialne są za ilość zjadanego przez nas pokarmu, co może prowadzić do nadwagi. Negatywne skutki jedzenia cukru mają dalsze reperkusje: osłabienie wzroku, systemu immunologicznego oraz próchnica zębów. Zatem śmiało można stwierdzić, że spożywanie dużych ilości cukru powoli, ale sukcesywnie niszczy nasz organizm.

NEGATYWNE DZIAŁANIE SKROBI, ZBLIŻONE DO DZIAŁANIA CUKRU

Niektórych z Was może zaskoczyć stwierdzenie, że skrobia jest zamaskowanym cukrem. Na początku zadajcie sobie pytanie jak wygląda Wasza dieta. Czy pozbawiona jest białego pieczywa, makaronów, frytek? Prawdopodobnie nie, bo to elementy diety przeciętnego Polaka. Niestety, ale przetworzona skrobia działa niczym cukier, czyli podnosi poziom glukozy we krwi, co po wielu latach może skutkować cukrzycą.

DLACZEGO REGULARNE POSIŁKI I MAŁE PORCJĘ SĄ ROZWIĄZANIEM W WALCE Z CUKREM?

Duży odsetek ludzi na świecie cierpi na nadwagę. Zaskakujące jest, że wielu otyłych ludzi jest niedożywionych, co mocno akcentuje dr H. Curtis Wood w swojej książce „Overfed but undernourished”.  Wielu z nas żyje w biegu, spożywa dużą ilość przekąsek, tzw. pustych kalorii zamiast pełnowartościowych posiłków. Zmień to, zacznij gotować zdrowe posiłki pozbawione cukru. Poczujesz się syty, przestaniesz podjadać. Zacznij jeść w równych odstępach czasu, aby uniknąć spadku poziomu glukozy we krwi. Naucz się odpowiednio komponować dietę pod kątem wielkości oraz kaloryczności. Czy wiesz, że przeciętnie każdy z nas zjada 19 łyżeczek cukru dziennie? To trzy razy za dużo. Zacznij stopniowo eliminować cukier ze swojej diety, aby wyjść zwycięsko z decydującego starcia z cukrem.

Marta Krawczyk, instruktor fitness, trener personalny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *