Dieta Paleo zyskała wielu zwolenników w ostatnim czasie. Aktywne fizycznie osoby cenią sobie jaskiniowy sposób żywienia za dość sporą ilość mięsa w jadłospisie. Białkowo – tłuszczowa dieta ma gwarantować szczupłą, zgrabną i umięśnioną sylwetkę. Poniżej przedstawiamy przepis na DIETETYCZNY KURCZAK PALEO.

ATUT DIETETYCZNEGO KURCZAKA PALEO – KARCZOCHY

Karczochy, to duży atut proponowanego przez nas przepisu. Nie dostarczają wielu kalorii, za to są bombą witaminowo – mineralną, dzięki czemu pozytywnie wpływają na wiele zachodzących procesów w naszym organizmie.

Cynaryna, to substancja polecana osobom zmagającym się z zaparciami oraz innymi problemami pokarmowymi. Przyspiesza metabolizm, usprawnia procesy trawienia, dlatego często stanowi składnik suplementów diety regulujących pracę układu pokarmowego.

Innym cennym związkiem karczochów jest inulina. Rodzaj błonnika pokarmowego. Dzięki zdolnościom wiążącym wodę i regulującym pracę układu pokarmowego zapobiega napadom głodu, zaparciom, wzdęciom i innym dolegliwościom ze strony jelit.

Kwas chlorogenowy natomiast uznawany jest za antyoksydant. Oznacza to, że redukuje ilość wolnych rodników w organizmie. Należy zaznaczyć, że wzmożona aktywność fizyczna powoduje wzrost wolnych rodników we krwi, co może przyczynić się do aktywacji procesów nowotworzenia. Dieta bogata w antyoksydanty pozwala kontrolować ten problem.

Na koniec należy zaznaczyć, że karczochy dostarczają wiele cennych witamin i minerałów. Warta podkreślenia jest witamina z grupy B – niacyna. Czynnie bierze udział w procesach metabolicznych. Niedobory mogą prowadzić nie tylko do zwolnienia metabolizmu, ale i zaburzeń wchłaniania.

SZPINAK – BOMBA POTASOWA

Szpinak obowiązkowo powinien znajdować się w diecie osoby aktywnej fizycznie ze względu na ilość dostarczanego potasu. W 100g produktu znajdziemy aż 558mg! O potasie można napisać całkiem obszerny artykuł. Jednakże w tym momencie warto zaznaczyć, że bierze udział w transporcie składników do wnętrza komórek, jest niezbędny przy pracy mięśni oraz znacząco wpływa na pracę układu nerwowego. Usprawnia procesy myślowe oraz wspomaga koncentrację.

Jest elementem pompy sodowo – potasowej, która kontroluje objętość komórki oraz napędza transport aktywny cukrów oraz aminokwasów. Jeszcze więcej potasu mają suszone pomidory – 1565mg/100g. Dodatkowo dostarczają jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wiele witamin i minerałów.

Inne składniki naszego przepisu to cebula czy czosnek. Produkty uznawane za naturalne antybiotyki, mają działanie przeciwzakrzepowe, obniżające niekorzystne frakcje cholesterolu LDL, obniżają ryzyko nadciśnienia, miażdżycy i innych schorzeń sercowo – naczyniowych. Świeża bazylia i kolendra poza dostarczeniem cennych minerałów pozytywnie wpływa na regulację procesów trawiennych. Przygotowanie przepisu nie zajmie Ci dłużej jak godzinę, dlatego polecamy osobom nie tylko aktywnym, ale i zapracowanym!

Aleksandra Łuczak – dietetyk sportowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *