Jak według większości kobiet przyspieszyć efekty odchudzania? Sięgnąć po „magiczne” tabletki. Oferta aptek pęka w szwach od „cud – suplementów”, które pozwolą osiągnąć wymarzone efekty. Producenci nie narzekają – sprzedaż środków odchudzających generuje niemałe zyski. Czy jednak wiemy, co tak naprawdę przyjmujemy i jaką funkcję spełniają preparaty odchudzające? Poniżej mała ściąga.

PREPARATY ODCHUDZAJĄCE – ZMNIEJSZAJĄCE ŁAKNIENIE

Wszyscy znają chrom i błonnik, mające za zadanie ograniczyć nasz nadmierny apetyt. W tę grupę suplementów wchodzą również inne preparaty. Zawierają w swoim składzie wyciągi roślinne np. z kozieradki, tamaryndowca czy korzenia madaru. Pozytywnie wpływają na poziom glukozy we krwi, dzięki czemu ograniczają łaknienie i stany napadów głodu. Błonnik dodatkowo ma zdolność pęcznienia, przez co wypełnia nasz żołądek.

Ważne jednak, aby uwzględnić rodzaj przyjmowanych włókien. Niektóre z nich przy źle zbilansowanej diecie i małej podaży wody mogą powodować zaparcia (temat na inny artykuł). Dodatkowo nadmiar błonnika w diecie przyczynia się do zaburzeń wchłaniania witamin i minerałów, co może prowadzić do niedoborów żywieniowych.

preparaty odchudzające afterfit catering

Zobacz: 10 SPOSOBÓW NA PŁASKI BRZUCH

PREPARATY ODCHUDZAJĄCE – ŚRODKI MOCZOPĘDNE I PRZECZYSZCZAJĄCE

Szybką utratę masy ciała, mają gwarantować środki przeczyszczające oraz moczopędne. Te zazwyczaj zawierają zioła takie jak mięta czy dziurawiec. Preparaty moczopędne mają za zadanie usunąć nadmierną ilość wody z organizmu, spowodowaną zaburzeniem funkcjonowania gospodarki wodno – elektrolitowej. Inaczej taki stan, prowadzi do problemów z odchudzaniem, obrzęków i złego samopoczucia. Jednak długotrwałe stosowanie preparatów moczopędnych i przeczyszczających także nie jest zdrowe i może skutkować niedoborami witaminowo – mineralnych.

W skład tych drugich najczęściej wchodzą liście senesu, nasiona babki płesznika czy kora kruszyny. Nie należy stosować tego typu suplementów bez uzasadnienia. Oczywiście, usuną nadmiar wody lub produkty przemiany materii, nadając chwilowe uczucie lekkości, lecz mogą również prowadzić do zaburzeń pracy nerek czy układu pokarmowego. W gorszych przypadkach podrażnią błonę śluzową żołądka i jelit, dlatego nie wolno stosować preparatów z tej grupy dłużej niż 2 tygodnie i w określonych stanach fizjologicznych.

preparaty odchudzające afterfit catering WARSZAWA

PREPARATY PRZYŚPIESZAJĄCE PRZEMIANĘ MATERII

Trzecią grupą preparatów odchudzających są suplementy przyspieszające przemianę materii. Te dzielą się na dwie grupy. Pierwszą z nich są naturalne preparaty, zawierające najczęściej ocet jabłkowy. Drugą grupą są suplementy ziołowe. W ich składzie najczęściej wymienia się zieloną herbatę, morszczyn, bluszcz czy guaranę, których działanie wspomagane jest enzymami syntetycznymi.

Słynne fat burn, czyli „spalacze tłuszczu”, to np. CLA, L-karnityna, cholina, inozytol, koenzym Q-10 czy bromelia, kofeina (uwaga! podnosi ciśnienie) lub tyrozyna. Poza przyspieszeniem metabolizmu, ich zadaniem jest walka z cellulitem. Analizy odnotowują skuteczność tego typu preparatów, lecz w połączeniu ze zbilansowaną dietą i treningiem. Biorąc pod uwagę, że te ostatnie, to 95% sukcesu… Wnioski zostawiam Wam.

zobacz: DIETA AKTYWNEJ KOBIETY (POPULARNE 1500KCAL)

preparaty odchudzające afterfit catering ŁÓDŹ

PREPARATY ODCHUDZAJĄCE – UTRUDNIAJĄCE WCHŁANIANIE TŁUSZCZÓW

Inną grupą preparatów odchudzających są suplementy utrudniające wchłanianie tłuszczów. W tym temacie pojawia się wiele kontrowersji, które wywołuje zawartość w składzie chityny (chitosanu), substancji pozyskiwanej ze skorupiaków, a dokładniej ich pancerzy. Wiele doniesień informuje, że związek ten jest przyczyną alergii. Dodatkowo, osoby uczulone na skorupiaki mogą doprowadzić się do stanu zagrożenia życia.

Faktem jednak jest, że chityna ma zdolność wiązania, a następnie wydalania tłuszczów. Umiejętność ta powoduje zainteresowanie producentów, którzy chętnie finansują badania. Innym najczęściej pojawiającym się związkiem, w tej grupie suplementów jest fasolamina lub wyciąg z tamaryndowca, wiążące oraz utrudniające wchłanianie skrobi.

Te cztery grupy wchodzą w skład preparatów odchudzających. Każda z nich poza głównym celem, czyli przyspieszeniem procesów utraty zbędnej masy ciała, spełnia inne równie ważne funkcje. W momencie, kiedy decydujemy się już na obecność środków odchudzających w naszej diecie, ważne, aby uwzględnić nasze potrzeby. Dodatkowo jak już wspomnieliśmy. Preparaty odchudzające to jedynie 5% sukcesu. Redukcja masy ciała opiera się w głównej mierze na treningu i zbilansowanej diecie. Nie zapominajmy o tym następnym razem, gdy będziemy bezmyślnie spożywać, jakby nie patrzeć nawet w przypadku naturalnych związków, przetworzone produkty.

Aleksandra Łuczak – dietetyk sportowy

Przyłącz się do konwersacji

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *