Celiakia, to choroba autoimmunologiczna, która polega na uszkodzeniu kosmków jelitowych i zaburzeniu wchłaniania składników pokarmowych. Chory, musi unikać pokarmów zawierających gluten (białka zbóż takich jak: pszenica, żyto czy jęczmień). Napisane lakonicznie, lecz większość z nas już wie, o co chodzi. Temat pojawia się w mediach od dłuższego czasu, a dieta bezglutenowa ma wielu zwolenników (temat na inny artykuł). W każdym razie naukowe definicje są tu zbędne. Najczęściej chory trafia do lekarza, ze względu na przewlekłe biegunki i zaparcia, a także ból brzucha. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, że objawów nietolerancji glutenu może być prawie 300? U nas jedynie 5 z nich. Sprawdź, czy możesz mieć nietolernację glutenu lub celiakię.

Uwaga, jeśli poniższe objawy brzmią Ci znajomo nie włączaj diety bezglutenowej na własną rękę. Owszem, możesz ograniczyć spożycie zbóż takich jak pszenica, jęczmień i żyto, jednak nie zapominaj, że każde długotrwałe wyeliminowanie z diety danych składników pokarmowych powoduje, że ich trawienie może stwarzać dla układu pokarmowego problem.

GLUTEN - 5 SPECYFICZNYCH OBJAWÓW NIETOLERANCJI

1. OSŁABIENIE, PRZEWLEKŁE ZMĘCZENIE, ANEMIA…

Jeśli badanie krwi wykazuje, że w organizmie zaczyna brakować żelaza – minerału, który wchodzi w skład hemoglobiny czy transferyny  białka regulującego stężenie jonów żelaza w osoczu krwi i transportującego je do tkanek, to jest to oznaką anemii. Owszem. Lecz ta ma swoje przyczyny. Jedną z nich może być właśnie celiakia, która ze względu na zaburzenia wchłaniania pierwiastków z układu pokarmowego, przyczynia się do niskiego poziomu żelaza we krwi. Kobiety często myślą, że to menstruacja jest przyczyną, takiego samopoczucia. Może tak być, ale nie musi. Według statystyk 30% osób ze zdiagnozowaną chorobą trzewną, zmaga się z anemią. Jeśli występują objawy takie jak zmęczenie czy osłabienie, warto poprosić lekarza prowadzącego o zbadanie poziomu żelaza we krwi. Niski poziom powinien skłonić do poszukiwania przyczyn.

2. PROBLEMY Z KONCENTRACJĄ, ROZKOJARZENIE

Idziesz do pokoju? Jesteś w nim i nie pamiętasz, co zamierzałeś zrobić? Oczywiście, nie oznacza to, że od razu jesteś chory. Takie sytuacje są naturalne i wynikają z wielu innych bodźców, jak np. stres, lecz jeżeli taki stan jest długotrwały, należy pomyśleć o badaniach. Niekoniecznie w kierunku celiakii, lecz początkowo o wszystkich, które mogłyby wykluczyć inne przypadłości. Celiakia, negatywnie wpływa na układ neurologiczny. Pocieszające, że zastosowanie dietoterapii pozwala znacząco poprawić jakość życia chorego i umożliwić funkcjonowanie na co dzień.

3. STANY DEPRESYJNE, OBNIŻONY NASTRÓJ

Stany depresyjne i różnego rodzaju lęki są powszechne w celiakii w opinii wielu lekarzy. Wynikają one nie tylko ze wspomnianego negatywnego wpływu choroby na układ neurologiczny, ale również z tego, że chory czuje się źle i niekomfortowo (dyskomfort układu pokarmowego, osłabienie, inne). Nie ma co ukrywać, że w takiej sytuacji większość z nas nie byłaby w humorze. Niezdiagnozowany chory zmaga się na co dzień z wieloma dolegliwościami, które doprowadzają do stanu frustracji.

4. LICZNE ZŁAMANIA, PĘKNIĘCIA KOŚCI (NIEUZASADNIONA OSTEOPOROZA, OSTEOPENIA)

W 2014 roku w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolizm opublikowano wyniki badań, w których potwierdzono, że chorzy na celiakię mają 30% zwiększone ryzyko wystąpienia wszelkiego rodzaju złamań w porównaniu do osób zdrowych. W tych samych badaniach pokazano, że aż 69% badanych miało zwiększone ryzyko wystąpienia pęknięcia bioder. Czym to jest spowodowane? Zaburzenie wchłaniania składników pokarmowych charakterystyczne dla celiakii wiąże się z niskim poziomem wapnia w organizmie. Wyniki przytoczonych badań powinny być sugestią dla osób, które w coraz to młodszym wieku zmagają się z osteoporozą i niedoborami wapnia z niewyjaśnionych przyczyn.

GLUTEN - 5 SPECYFICZNYCH OBJAWÓW NIETOLERANCJI

5. PROBLEMY Z RÓWNOWAGĄ

Potykasz się? Stoisz równo, lecz czujesz się niestabilnie? Do tego dochodzi coraz częściej pojawiające się drętwienie i mrowienie w kończynach górnych i dolnych? To kolejny skutek negatywnego wpływu choroby na układ neurologiczny. Nie ma jednoznacznych badań uzasadniających ten fakt, aczkolwiek zaczął on skupiać uwagę wielu specjalistów chcących wyjaśnić związek zaburzeń równowagi z celiakią. W 2012 roku w Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie MRI (rezonans magnetyczny) w mózgach chorych zgłaszających problem z błędnikiem. Wyniki badań potwierdziły charakterystyczne zmiany w mózgu. Istota szara w obszarach odpowiedzialnych za równowagę była mniej gęsta, stąd występujące problemy pacjentów są uzasadnione.

Powyższe podpunkty mogą budzić kontrowersje w niektórych przypadkach. Wielu stwierdzi… „naciągane”. Być może. Jednak wyniki badań naukowych mówią same za siebie. Dodatkowo niech to będzie bodziec dla wszystkich, którzy wędrują od specjalisty do specjalisty w poszukiwaniu przyczyn złego samopoczucia. Macie problem. Nie dajcie sobie wmówić, że nie. To na pewno „nie jest wasz urok”

Aleksandra Łuczak – dietetyk sportowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *