Święta Bożego Narodzenia, to szczególny czas dla większości z nas. Wyczekujemy rodzinnych spotkań, odpoczynku od codziennych spraw i chwil, kiedy możemy odetchnąć i zwolnić tempo narzucone przez dzisiejsze czasy. Jednak jest to również czas wielogodzinnego siedzenia przy stole, a także obfitej konsumpcji. Ba! Moment nadmiernego spożycia pokarmów pojawia się już wcześniej, kiedy to zaczynamy przygotowywać pyszne, tradycyjne potrawy. Według statystyk w drugiej połowie grudnia konsumenci spożywają prawie dwukrotnie więcej żywności i płynów niż w reszcie roku. Znacznie więcej w związku z tym kupujemy. Niestety, w dużej mierze, niewykorzystane produkty lądują na pobliskim śmietniku, ponieważ nie jesteśmy w stanie ich wykorzystać. W dzisiejszym artykule Główny Dietetyk Kcalmar – Marzena Lamont, Trener Personalny Ucanbefit Academy – Marcin Bochenek, a także ja – Aleksandra Łuczak (także dietetyk), powiemy, jak “odciążyć” Wigilijny stół, a także… swój żołądek.

święta afterfit catering

DEKALOG ŚWIĄTECZNEGO ŁASUCHA WEDŁUG DIETETYK MARZENY LAMONT Z KCALMAR

Co zrobić, aby zapobiec świątecznemu przejedzeniu?

  1. Planuj! Jeśli masz zaplanowane spotkanie wigilijne w pracy lub ze znajomymi, zjedz wcześniej coś lekkiego. Jeśli spotkanie to jest późno, staraj się jeść mniejsze porcje, aby nie przesadzić z ilością jedzenia.
  2. Zachowaj czujność! Podczas przygotowywania świątecznych dań pamiętaj o regularnych posiłkach oraz o tym, aby próbować tych nowo przygotowanych w niewielkich ilościach. Ustrzeżesz się dzięki temu przed zjedzeniem podwójnego obiadu czy kolacji.
  3. Przygotuj listę potraw i listę zakupów! Na święta jedzenia zazwyczaj przygotowuje się w zdecydowanym nadmiarze… Jeśli stawiasz na urozmaicenie, przygotuj mniejsze ilości poszczególnych potraw, dostosowując ją np. do liczby gości. A dzięki liście zakupów nie kupisz zbędnych produktów z promocji.
  4. Przyrządzając potrawy na wigilię i święta staraj się zastosować lżejsze i bardziej wartościowe odpowiedniki tradycyjnych składników. Zamiast majonezu, możesz przygotować sos jogurtowo-musztardowy, zamiast śmietany użyj jogurtu greckiego, do białej mąki dodaj tej pełnoziarnistej lub otrębów. Zamiast panierować i smażyć ryby, przygotuj lekką pieczoną rybę w aromatycznych ziołach i przyprawach. Zaoszczędzi to kalorii i nada nowy wymiar smaku znanym potrawom.

TO NIE KONIEC WSKAZÓWEK…

5. Przemyć do potraw wartościowe przyprawy i zioła! Szałwia i rozmaryn mają  działanie żółciopędne stymulując dzięki temu pracę żołądka i poprawiając trawienie. Do sałatek dodaj bazylię, która pobudzi wydzielanie soku żołądkowego, poprawi trawienie i ułatwi przyswajanie pokarmów. Gałka muszkatołowa, kolendra i kminek złagodzą wzdęcia i skurcze żołądkowo-jelitowe. Pamiętaj też o dodatku cebuli i czosnku, które likwidują nadmierną fermentację i wzdęcia, poprawiają trawienie i wspomagają metabolizm tłuszczów.

6. Nakrywając do stołu, wybieraj mniejsze talerze. To z pewnością może pomóc w zachowaniu umiaru – udowodniono, że szybciej czujemy się najedzeni, gdy mamy pełny niewielki talerz w porównaniu do tej samej porcji na dużym talerzu. Niewielki zabieg psychologiczny, a skuteczny.

7. A co podczas świąt? Nie dopuszczaj do długich przerw, aby nie rzucać się na zastawiony stół. Nie nakładaj też od razu dużych porcji na talerz. Zacznij od spróbowania małych porcji różnych potraw. Pamiętaj, że nie musisz wszystkiego jeść od razu – zazwyczaj siedzimy z rodziną przy stole wiele godzin, więc i niech jedzenie będzie rozłożone w czasie.

8. Pamiętaj, że jeśli nie jest się przyzwyczajonym do dużych ilości jedzenia, to po świątecznej uczcie może dość do przeciążenia układu trawiennego i uczucia zmęczenia. Zaplanuj więc spacer, wstawaj od stołu jak najczęściej, pobaw się z najmłodszymi członkami rodziny – to na pewno pomoże. Jeśli masz ochotę na jakieś danie, ale czujesz, że nie masz miejsca, poproś o małą porcję do zabrania ze sobą. Wtedy można zjeść upatrzone danie np. następnego dnia, bez uczucia przeciążenia i bez wyrzutów sumienia.

9. Świadomie sięgaj po napoje! Wybieraj przede wszystkim te niesłodzone. Przygotuj również napary ziołowe, które dodatkowo usprawnią trawienie i odciążą układ pokarmowy. Sięgnij zdecydowanie po miętę, szałwię lub melisę.

10. Po świętach, gdy pozostanie nadmiar jedzenia, nie wmuszaj go w siebie ani w nikogo innego na siłę. Zdecydowaną część można zamrozić, dzięki czemu jedzenie się nie zmarnuje, będziesz mieć gotowe posiłki na później, a co najważniejsze – nie spożyjesz nadprogramowych kalorii!

afterfit catering swieta dietetyk

ZACZNIJ OD NATURALNYCH “SUPLEMENTÓW” – RADZI DIETETYK AFTERFIT CATERING ALEKSANDRA ŁUCZAK

Dietetyk Marzena Lamont, w kilku miejscach wskazała zioła, które mogą nam pomóc zniwelować dolegliwości trawienne i usprawnić zachodzące w układzie pokarmowym procesy. W wielu przypadkach sięgamy po gotowe preparaty dostępne bez recepty, zapominając, że to nadal są kompozycje wyciągów z ziół oraz przypraw. Warto zacząć najpierw od naturalnych metod.

Kminek, łagodzi wzdęcia oraz działa rozkurczowo. Po obfitym posiłku możemy przygotować napar z mielonego kminku oraz wrzątku, który wypijamy dopiero po 15 minutach od zalania 3 razy dziennie. Kminek możemy połączyć z majerankiem. Wzmocnimy, dzięki temu działanie.

Równie cennym ziołem  w naszej kuchni jest koper włoski. Tutaj także możemy przygotowywać napary. Zima, to niestety nie jest czas świeżego kopru, jednak wielu z nas ma zwyczaj mrożenia zioła lub suszenia. Jeśli nie, produkty z dodatkiem kopru dostępne są w dobrych sklepach zielarskich. Nie zaleca się pić naparu z kopru kobietom w ciąży.

Znana i lubiana jest także mięta, która wspiera pracę układu pokarmowego, działa uspokajająco i wiatropędnie. Jest dużym wsparciem podczas wzdęć, zaparć i kłopotów trawiennych. Jadłospis możemy urozmaicić także w szałwię. Zioło znane z płukanek do ust, działa również rozkurczająco i przeciwdziała nadmiernej fermentacji w jelitach. Rozkurczająco działa także anyż, który łagodzi dolegliwości związane także z kolkami. Podobnie do powyższych działa także dziurawiec, który usprawnia pracę wątroby, a także przewodów żółciowych.

Nie zapominajmy również o kompocie z suszu. Bogactwo błonnika pokarmowego, płynącego z owoców,  a także właściwości zdrowotne cynamonu, goździków, imbiru i innych dodatków, wspomaga pracę układu pokarmowego. Pijmy kompoty, ziołowe napary, a także dodawajmy do naszych dań świeże i suszone zioła. Ich moc jest nieoceniona. Zapomnijmy o preparatach dostępnych bez recepty. Stwórzmy swoją domową apteczkę. Niech te Święta pachną!

święta afterfit catering trener dietetyk łódź

RUSZ SIĘ! – RADZI MARCIN BOCHENEK TRENER PERSONALNY UCANBEFIT ACADEMY

Okres świąteczny, wiąże się z przysmakami, na które często czekamy cały rok. Kiedy nadejdzie upragniona wigilia i zobaczymy na stole nasze ulubione potrawy, to ciężko jest nad sobą zapanować i pozwalamy sobie na zdecydowanie więcej. Co zrobić, aby nie mieć wyrzutów sumienia mimo przyjmowania olbrzymiej ilości kalorii? Proponuję poświęcić około 20 minut dziennie na krótki trening. Dzięki aktywności fizycznej ruszymy Nasz metabolizm, dotlenimy organizm a największy wróg jakim jest tkanka tłuszczowa nie odłoży się w takiej ilości w jakiej by chciał. Zapewniam Was, że Wasze samopoczucie zdecydowanie się poprawi! Poniżej przedstawię przykładowy zestaw ćwiczeń dla osób początkujących i dla osób bardziej zaawansowanych.

Dla osób początkujących, nie mających za dużo do czynienia z aktywnością fizyczną proponuję zwykły spacer 20 minutowy w żywym tempie, trochę szybsze niż na zakupach, kiedy rozglądamy się za przecenami.
Drugim wariantem dla takich osób może być taki zestaw ćwiczeń:
– szybki marsz w miejscu przez 30 sekund
– skłony tułowia – 15 powtórzeń
– brzuszki na podłodze z unoszeniem łopatek- 15 powtórzeń
– przysiady – 15 powtórzeń
Taki obwód powtórz sobie w 3 obwodach, zachowując przerwę między obwodami 1,5 minuty.

Jeśli jesteś osobą bardziej zaawansowaną a Twoja kondycja pozwala Ci na dużo więcej, to proponuję spróbować treningu Tabata, który polega na wykonywaniu danego ćwiczenia przez 20 sekund i zachowani 10- cio sekundowej przerwy między seriami. Każde ćwiczenie wykonaj w ośmiu seriach dwudziestosekundowych na maksymalnych obrotach.
Przykładowy zestaw ćwiczeń:
– bieg w miejscu z wysokim unoszeniem kolan
– spięcia brzucha w leżeniu tyłem
– pajacyk
– wykroki
8 serii po 20 sekund każda, przerwa między seriami 10 sekund.  Przerwa między poszczególnymi ćwiczeniami, to 1 minuta.
Ten trening pozwoli na przyspieszenie metabolizmu, w taki sposób, że spalanie tkanki tłuszczowej będzie odbywać się jeszcze przez kilka godzin po zakończeniu go.

Podsumowując, pamiętajmy, że wszystko jest dla ludzi, ale ważny jest rozsądek. Zastosowanie powyższych informacji nie tylko uczyni czas Świąt zdrowszymi i bardziej fit, ale przede wszystkim sprawi, że będą przyjemniejsze dla naszego ciała i umysłu. Korzystając z okazji, składamy wszystkim Państwu, najserdeczniejsze życzenia. Niech to będzie czas spokoju, miłości, a także życzliwości.

Marzena Lamont – Główny Dietetyk Kcalmar,

Marcin Bochenek – Trener Personalny UCanbefit Academy,

Aleksandra Łuczak – Dietetyk Afterfit Catering

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *